1xbet

Masumiyet’te Geçen Erotoman Hastalığı Nedir?

Platonik aşık, takıntılı ve karşılıksız seven şahısların ileri boyutta yaşadığı ruhsal hastalık olan erotoman, Masumiyet dizisinde geçti. Üst üste sanrılı durumlar yaşayan bireylerde ortaya çıkan lakin epeyce geç fark edilen bu rahatsızlıkla kişi kendine önemli derecede ziyan verebilir. Pekala Masumiyet’te geçen Erotoman hastalığı nedir? Erotomanın belirtileri nelerdir?

1xbet

Halk ortasında takıntılı aşık olarak geçen erotomania, hastalarının gerçek dışı hisleri vardır. Bu hastalar çoklukla statü olarak kendinden yüksekte olan varlıklı, hoş ya da güzel üzere bireylere karşı sevgi beslemeye başlar. Lakin bu sevgi karşılıklı değildir. Hastalar ise bunun gerçek olduğunu ve bireylerle bir aşk yaşadıklarını gerçek zannederler. Yaygın olmayan lakin çocuklukla sevgisiz ilgisiz büyümüş şahıslarda rastlanma ihtimali yüksektir. Tanıdığı ya da tanımadığı şahıslara karşı taşıdıkları bu karşılıksız his bir takıntı haline gelir. Bununla bir arada hastada paranoyak ortaya çıkar. Hasta ayrıyeten kişinin de kendisine aşık olduğunu sevdiğini düşünür.

Güvensiz ve reddedilme korkusu yaşayanların erotomania yaşama mümkünlüğü yüksektir.

1xbet

Ergenlik periyodunda ortaya çıkar ve statüsü yüksek olan bireylere hayranlık duyarak başlar.

Bu hal daha sonra onunla beraberlik yaşıyormuş üzere hislere sürükler.

Şizofreni, Bipolar üzere yaygın olan ruhsal hastalığı olanların yaşadığı farklı bir hastalıktır.

Gerçek dışı yaşadıkları bu olay sonrası bakış açılarında bozukluk değişir. Tutku arttıkça beraberinde şiddete ve şizofrenik olaylara meyilli bir ruh hali ortaya çıkar.

Günümüzde bu hastalığı hayranı oldukları şahıslara karşı yaşayan insanların sayısı giderek çoğalmaktadır.

1xbet

EROTOMANİ NASIL ORTAYA ÇIKAR?

17. yüzyılda birinci kere Jacques Ferrand tarafından keşfedilen erotomani rahatsızlığı daha sonraki yıllardan karşılıksız aşk olarak tanımlanmıştır. Kişinin saplantılı bir biçimde bağlanması ve bunun bir türlü aşamaması beraberinde hastalıklara da neden olduğundan araştırma konusu olmuştur. Hastalar şimdi tanımadıkları ya da tanıdıkları lakin rastgele bir beraberlikleri olmamasına karşın beraberlermiş üzere düşünür. Her kelamlarını hareketlerini kendilerine söylediklerini düşünen hasta bununla ilgili aklında bir sürü senaryo geliştirir.

EROTOMANİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kendilerinden haberi olmayan kişinin aslında kendisini çok sevdiklerine inandıkları için onlar için her şeyi yaparlar. Örneğin son yıllarda hayranı oldukları ünlülerin kapılarına kadar giden şahıslarda bu hastalıkların belirtilerine rastlanmıştır. Karşıdaki kişinin de kendisini sevdiğini vazgeçilmez bir aşk yaşadıklarına inanırlar. Takip etme ve kıskançlık üzere takıntılı davranışlar sergilerler.

Yorum yapın