1xbet

İzmir Ve Çevresinde Gezilecek Yerler – Güçlü Manşet

İzmir ve Çevresinde Gezilecek Yerler .. İzmir… Sevginin, saygının, hoşgörünün, demokrasinin, laikliğin şehri… Birlikte kardeşçe yaşamanın mümkün olduğu, iklimi ve insanı sıcak şehir…

1xbet

Gezilecek yerleri, tatil yapılacak beldeleri bol, dört mevsimin yaşandığı bu şehri anlatmaya ve güzelliklerini sıralamaya sayfalar yetmez ama İzmire yeni gelecek misafirlerine İzmir ve çevresinde gezilecek yerler kapsamında, en çok ziyaretçi çeken yerlerini ve tavsiyeleri sunalım.

Tarihi Asansör

1xbet

Kemeraltı Çarşısı

Seferihisar – Sığacık

Efes Antik Kenti

Tarihi Asansör

Tarihi Asansör, İzmirin en önemli tarihi yerlerinden biridir. İzmirli Musevi işadamı NissimLevy tarafından yaptırılan tarihi Asansör, DarioMoreno sokağında bulunmaktadır. Asansörün yapılış amacı iki semti birbirine bağlamaktır. İki semt arasında 155 adet merdiven bulunmaktadır ve bu asansör sayesinde 1907 yılında semtler arası ulaşım kolaylaşmıştır. Asansörün üst kısmında bulunan restoranda, eşsiz İzmir Körfezi manzarasıyla yemeğinizi yiyebilirsiniz.

1xbet

Kemeraltı Çarşısı

İzmir ve çevresinde gezilecek yerler deyince, akla ilk gelen yerlerden bir tanesi tarihi Kemeraltı Çarşısıdır. Varlığı 2 bin 400 yıl öncesine dayanan Kemer altı Çarşısı, İzmire gelip alışveriş yapmak isteyen misafirlerine kapılarını açmaktadır. İçerisinde bulunan iş hanları, hamamları, sokakları ve camileri ile İzmirin en önemli tarihi yerlerinden biri olmaktadır. İzmire geldiğinizde, bu büyük ve tarih kokan çarşısında keyifle ve saatlerce alışveriş yapabilirsiniz.

Seferihisar – Sığacık

Yavaşlayın! Türkiyenin ilk sakin şehir başkenti olan Seferihisardasınız!

Seferihisar, İzmirin yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç SOYERin, Seferihisar Belediye Başkanı olduğu ilk dönemde, İtalyada kurulmuş ve başlatılmış olan CittaSlow olarak adlandırılan belediyeler birliğine girmiştir.

CittaSlow, kelime anlamı olarak sakin şehir anlamına gelmektedir. Dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan ve birçok kritere göre belirlenen CittaSlow şehirler, her yıl binlerce hatta milyonlarca turist çekmektedir. Bu sakin şehir hareketinin Türkiyedeki ilk örneği ise; Seferihisardır. Seferihisar, bakir koyları, doğal güzellikleri, birbirinden güzel; üretken köyleri ve sakin yaşantısı ile yerli ve yabancı turistleri çekmeye devam ediyor. Eğer siz de İzmir ve çevresinde gezmek, huzur bulmak ve sakin bir tatil yapmak istiyorsanız Seferihisar ve Seferihisarlılar sizleri bekliyor.

Efes Antik Kenti

Efes antik kenti, İzmirin Selçuk ilçesine bağlı, m.ö 6000 yılında kurulmuş olan bir kenttir. Ayrıca, Efeste bulunan Artemis Tapınağı, dünyanın yedi harikasından biridir. İzmir ve çevresinde gezilecek yerler denilince, akla ilk gelen Efes antik kentinin içerisinde görülmeye değer birçok kültür miraslarımız bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Skolastika Hamamları, Traian Çeşmesi, Büyük Tiyatro, Celcus Kütüphanesi, Meyem Kilisesi, Yedi Uyuyanlar, İsa Bey Camii, Ayasuluk Kalesi, Hadrianus Tapınağı.

Yorum yapın