1xbet

DASK Az Hasarlı Binalara ödeme Yapar Mı?

Kahramanmaraş merkezli iki büyük sarsıntı, binlerce konutun hasar görmesine ve yıkılmasına sebep oldu. Birçok vatandaş “DASK neye nazaran ödeme yapar?” ve “DASK az hasarlı binalara ödeme yapar mı?” sorularına cevap ararken DASK yaptığı açıklamayla bir unsur imza attı. Avans ödeme imkanıyla depremzedelerin muhtaçlıklarını karşılamayı hedefleyen DASK ile ilgili merak edilen tüm soruların karşılığı haberin devamında…

1xbet

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili yerle bir eden 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki zelzelelerin akabinde tüm Türkiye yasa boğuldu. Can kayıplarının yaşandığı bölgede yıkılan konutlar birçok insanın evsiz kalmasına da neden oldu. Az hasarlı, orta hasarlı ve ağır hasarlı olmak üzere kategorize edilen binaların aldığı hasarlar değerlendirilirken kimi vatandaşlar, hasarlı binaların DASK ödemesi alıp almayacağını araştırmaya başladı. Yapılan yeni açıklamaya nazaran; hasar ihbarından inceleme sürecinin tamamlanmasına kadar olan süreçte sigortalılara avans ödeme verileceği söz edildi. İşte ayrıntılar…

DASK NEDİR? DASK NE İŞE FAYDA?

1xbet

Zorunlu zelzele sigortasını yapmak ve yönetmek emeliyle oluşturulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) zelzele, yangın, sel, yer kayması ve tsunami üzere oluşabilecek meselelerden kaynaklı hasarı karşılamak ismine oluşturan bir teminat sistemidir.

DASK AZ HASARLI BİNALARA ÖDEME YAPAR MI?

1xbet

Depremden ötürü konutun yıkılması da DASK kapsamına girdiğinden ötürü birçok kişi “DASK az hasarlı binalara da ödeme yapar mı?” sorusuna karşılık arıyor.

Resmi siteden yapılan açıklamaya göre DASK, sırf zelzele ve zelzeleye bağlı olarak meydana gelen maddi hasarlar için ödeme yapmaktadır. Bu ödemenin gerçekleştirilebilmesi için binanın tamamının ya da bir kısmının ziyan görmüş olması kaidesi aranmaktadır.

Öte yandan meskende ziyan gören beyaz eşya, mobilya, avize üzere taşınabilir mal ve eşyaların kaybı DASK tarafından karşılanmamaktadır. Ayrıyeten enkaz kaldırma masrafları ve mevt tazminatı üzere sonuçlar da DASK kapsamında yer almıyor.

DASK AVANS ÖDEME VERİYOR MU?

Kuruluşundan bu yana ödediği tazminat fiyatına 23 gün içinde ulaşan Doğal Afet Sigortaları Kurumu yaptığı son açıklamada “Yıkık ve acil yıkılacak binalara öncelik vererek yürüttüğümüz ödeme süreçlerimizde, ağır ve orta hasarlı binalarda açılmış hasar evrakları için sigortalılarımız DASK’tan avans ödeme talebinde bulunabilecek” tabirlerine yer verdi.

DASK’TAN AVANS ÖDEME TALEP EDİLEBİLECEK

Konu hakkında merak edilen ayrıntıları vatandaşlarla paylaşan DASK Teknik İşleticisi Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, DASK web sitesi üzerinden avans ödemesi talep edebileceğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Her vakit söylediğimiz üzere bu süreçte en temel gayemiz bölgedeki tüm sigortalılarımıza en süratli biçimde yarar sağlamak. Yıkık ve acil yıkılacak binalara öncelik vererek yürüttüğümüz ödeme süreçlerimizde, ağır ve orta hasarlı binalarda açılmış hasar belgeleri için sigortalılarımız DASK’tan avans ödeme talebinde bulunabilecek. Bu kapsamda yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı binalar için sigorta bedelinin yüzde 20’si, orta hasarlı binalar için ise sigorta bedelinin yüzde 10’u sigortalılarımıza avans olarak ödenecek.

Yorum yapın