1xbet

Bahar Yürüyüşleri için 7 Harika Rota – Güçlü Manşet

Bahar aylarında insanların birden fazla kapalı yerler yerine pak hava alabilecekleri sakin yerlere gitmek isterler. Bilhassa büyük kentler için bu türlü sakin yerleri bulmak biraz sıkıntı olabilmektedir. Pekala bahar yürüyüşleri için tercih edilebilecek rotalar nerelerdir? Sizler için uzmanının teklifleriyle İstanbul, Ankara ve İzmir’de gidilebilecek en olağanüstü 7 bahar yürüyüşü rotasını derledik.

1xbet

Havalar her ne kadar esintili olsa da ilkbahara giriş yapmış bulunmaktayız. Yalnızca 1-2 hafta sonra büsbütün güneşli lakin terletmeyen, kuş cıvıltıları ve çiçek kokularının her yeri saracağı periyoda giriş yapmış olacağız. Hafta sonu sokak yasağının olmadığı Cumartesi günü başta olmak üzere hafta içini de âlâ değerlendirip kalabalıktan uzak bir formda sevdiklerinizle keyifli bir bahar yürüyüşü yapabilirsiniz. Yürüyerek İstanbul kitabının müellifi ve Food and Travel Türkiye Mecmuası’nın yazı işleri müdürü Melih Uslu; 3 büyükşehir İstanbul, Ankara ve İzmir’de değerlendirilebilecek yürüyüş rotaları önerdi. Uslu’nun teklifleri listesinde yer alan pozisyonlar şu biçimde:

İlkbahar Mart ayından başlar ve Mayıs sonuna kadar devam eder.

1xbet

Bahar aylarıyla birlikte bahar yorgunluğu ismi verilen bir süreksiz rahatsızlık da görülmektedir.

1 – KANLICA – HİSİV KASRI ARASI

1xbet

Yoğurdu ve renkli konak tipi konutlarıyla meşhur olan Kanlıca’da başlatacağınız yürüyüşünüzü Hidiv Kasrı’nda noktalayabilirsiniz. Bu yürüyüş sırasında denizden geçen gemileri izleyip martılara simit atabilirsiniz.

2 – KÜÇÜKSU – KANDİLLİ

İstanbul Anadolu Yakası, bahar yürüyüşleri açısından en uygun rotalara sahip oluyor. Bu rotalardan biri de Küçüksu ile Kandilli ortası oluyor. Küçüksu’da yürüyüş yaparken meşhur Küçüksu Kasrı merdivenlerinde de biri fotoğraf çektirebilir sonra da deniz görüntülü nostaljik Kandilli sokaklarını keşfe çıkabilirsiniz.

3 – POLONEZKÖY

Çoğunlukla piknik ve kahvaltı gayesiyle gidilen Polonezköy’de, orman yürüyüşleri yapabilirsiniz. Köy meydanından başlatacağınız yürüyüşü, piknik alanları ve at çiftliklerini de ziyaret ederek tamamlayabilirsiniz.

4 – ALİBAHADIR – RİVA

Alibahadır’ı birinci kere duyuyor olabilirsiniz. Beykoz’a bağlı olan Alibahadır’dan İstanbul içerisinde bir tatil semti olarak kabul edilen Riva’ya hakikat bir yürüyüş yapabilirsiniz. Bir köy olan Alibahadır sonrasında her yer yemyeşildir ve bu pak hava almak için bir avantajdır.

5 – KINALIADA

İstanbul için önerilen listedeki son rota Kınalıada’dır. Sessiz ve küçük bir ada olan Kınalıada, bilhassa 3 kilometrelik merdiven yolu ve eşsiz deniz görünümüyle meşhurdur.

6 – FOÇA

Akdeniz foklarının dünya üzerindeki en büyük hayat alanı olarak da bilinen Foça, yürüyüş yollarıyla da meşhurdur. Yüzyıllık taş konutlarıyla de hayran bırakan Foça, İzmirliler için önerilen yürüyüş rotası olarak listede yer buluyor.

7 – SAMANPAZARI

Başkent Ankara’da bahar aylarında yürüyüş yapılabilecek en uygun yerlerin başında Samanpazarı gelmektedir. Antikacıları, baharatçıları ve dar sokaklarıyla ilgi gören Samanpazarı’nda otantik bir bahar yürüyüşü yapılabilir.

Yorum yapın