1xbet

Adıyaman Menzil Şeyhi Alimi Şeyh Sayit Hazretleri Kimdir?

Menzil Tarikatı içinde önemli görevler almış Gavs ı Sani Seyyid Abdulbaki, Nakşibendi davasının büyüklerinden Abdülhakim Elhüseyni’nin çocuklarındandır. Gavsı Sani’nin ağabeyi Muhammed Raşit Elhüseyni’dir. Kendisi 1993 yılında vefat etmiş, onun yerine Gavsı Sani Menzil’de irşad görevine gelmiştir. Uzun yıllar Nakşibendi yoluna hizmet eden Abdulbaki El hüseyni, müminleri Allah yoluna çağırmaya devam etmektedir. Peki, Adıyaman Menzil Gavs Hazretleri kimdir?

1xbet

Gavsı Sani Abdulbaki Hayatı

2 Mayıs 1949 yılında dünyaya gelen Menzil tarikatının şeyhi Sani Seyyid Abdulbaki Elhüseyni, çocukluğundan gençliğine kadar dini eğitimini bölgedeki alimlerden almıştır. Adıyaman’ın Kahta ilçesindeki Menzil köyünde doğan Gavsı Sani, hem menzil köyüne hem çevre köylere yolculuk ederek irşad faaliyetlerini sürdürmüştür. Ağabeyi Seyda Muhammet Raşid ile binbir türlü çileyi göğüsleyerek, Allah rızası dışında bir amaç edinmeden hizmet vermiştir.

1xbet

Adıyaman şeyhi olarak bilinen Gavsı Sani Abdulbaki, peygamber soyundan gelen bir aileyi temsil etmektedir. Bu temsil görevini doğru ifa edebilmek adına diyar diyar dolaşarak ehl-i beyt neslinin şuurunu cemaate yaymıştır. Menzil cemaati bu gayelerle bir araya gelmiştir.

Gavs hazretlerinin vefatından sonra Seyyid Abdulbaki’nin abisi Seyda Hz.leri menzil şeyhi olarak hizmet vermiştir. Kendisinden önceki Adıyaman menzil hocaları gibi hayatını teslimiyet üzerine kurmuştur. Gavs hazretlerine olan bağlılığı aşk ile candandı; vefatının ardından hazretlerini yitirmenin hüznünü kırk güren süren teslimiyet ile yaşadı.

Seyda hazretleri fani dünyadan göçtükten sonra menzil tarikat şeyhi Adbulbaki Sani hazretleridir. Adıyaman dergah çevresince benimsenmesi uzun sürmemiş, cemaat tarafından Gavs’a olan yüzce benzerliği sebebiyle ilgi duyulmuştur.

1xbet

Yorum yapın